Vlog


Sleduj ma


Twitter


Som Certified OpenStack Administrator (COA)

Ešte koncom roka 2017 sa mi podarilo získať certifikáciu Certified OpenStack Administrator (COA). Rád by som sa s vami podelil o pár skúseností a informácii o čo ide. Ako som už spomínal v článku Čo je to OpenStack a prečo sa oň oplatí zaujímať, tak takmer každý dodávateľ nejakej distribúcie OpenStack-u má vlastný program pre školenie a certifikáciu v rádovo tisíckach dolárov. COA je teda certifikácia priamo od OpenStack Foundation a sa týka čistého OpenStack-u bez features práve od vendorov.

Prečo?

Na toto si musí odpovedať každý sam – takmer každá certifikácia v IT svete je potvrdením, že človek ovláda danú problematiku natoľko aby ju získal. Pre niekoho môže byť motiváciou vyššie finančné ohodnotenie, nakoľko cloud projekty postavené na tejto platforme bývajú dobre honorované.

Ja už cez dva roky neadminujem, ale robím produkty. A jedným z nich je aj cloud hrdo postavený na OpenStack-u v ktorom vidím obrovskú budúcnosť, bavím sa o ňom so zákazníkmi a chcem aby naplno využívali všetok jeho potenciál pre svoj biznis. A tu mi nestačí používať prázdne frázy a gestá, ale radšej im to ukážem. Robiť produkty aké chcem sám používať je základom. A ešte je to taká útecha, že som nestratil kontakt s tech svetom.

Kde študovať?

Všetko podstatné nájdete na openstack.org/coa. COA je len certifikačná skúška, čiže skúsenosti musíte nabrať štúdiom ale aj praxou. Pre štúdium stačí takáto virtuálka, ktorú som tu popisoval. Prax sa oklamať veľmi nedá. K dispozícii je aj niekoľko kníh.
Osobne som si prešiel Certified OpenStack Administrator Study Guide (Andrey Markelov) ale dobre vyzerá aj Preparing for the Certified OpenStack Administrator Exam (Matt Dorn). Knihy dobre popisujú záber problematiky, ale nie je v nich všetko a treba mať naozaj nejaké vedomosti.

full

O čom to je?

COA skúška pokrýva core projekty, ktoré sú zastúpené následovne:

Skúška sa robí pre aktuálnu verziu OpenStack-u, čiže je dobré trénovať na nej nakoľko študijný materiál nemusí byť aktuálny.

Registrácia na skúšku

Samotná skúška

Všetko podstatné popisuje The OpenStack Foundation Certification Candidate Handbook dostupný na COA portále. Najdôležitejšie veci v skratke:

wide

Čo získate


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

SUSE kupuje Rancher Labs

SUSE ako najväčšia nezávislá spoločnosť zameraná na open-source získala pod svoje krídla Rancher Labs. Práve Rancher Labs si vybudovalo silné postaven

Fedora CoreOS je už verejne dostupná na používanie

Fedora CoreOS bola počas minuloročného leta dostupná ako preview, odteraz ju môžete používať. CoreOS patrí pod Red Hat od akvizície v roku 2018. Dlho

Weekly #37 - HAProxy 1.9, Kubernetes, serverless, Golang, ako uspieť na Instagrame

Technológie Why SRE Documents Matter On Thinking About Infrastructure as Code Roadmap to becoming a web developer in 2019 Adventures with a home Kuber

Publikované 03.01.2018
TOPlist TOPlist