Pod pojmom komunikátor si začínam čoraz častejšie predstavovať aj zariadenie HTC TyTN. Vcelku ide o technologicky „našlapané“ PDA kombinované s mobilným telefónom. Ale k technickej špecifikácii – aspoň takej hrubej – sa dostanem neskôr. U našich mobilných operátorov sa sem tam objaví nejaký smartphone, ale celkovo sú orientovaný viac na klasické mobilné telefóny. To nieje žiadna novinka, nakoľko predsa len ide o inú triedu zariadení. Myslím najmä po cenovej stránke. Toto je na pováženie, pretože polemizovať by sa dalo aj nad tým, že ak by na trhu boli lacnejšie verzie komunikátorov, či by boli zaujímavé aj pre zákazníkov. Tak isto či by ich služby, ktoré sprostredkúvajú cez operátorov (napr. mobilný internet) sa vďaka tomu viac rozšírili. Určite je to na debatu, ja sa chcem však venovať TyTN. Na rôznych technologicky zameraných blogoch sa o tomto zariadení, ešte pod označením Hermes veľa špekulovalo. HTC má celkom slušné portólio podobných zariadený a dosť sa mi pozdávajú. TyTN je „masové“ zariadenie, nakoľko oň prejavilo záujem veľké percento medzinárodných mobilných operátorov. Dokonca aj slovenský T-Mobile a Orange. Preto tá úvaha o malom počte inteligentných zariadení na domácom trhu. Každý z operátorov predáva zariadenie pod svojim názvom, preto ho u Orange nájdete ako SPV M3100 a u T-Mobile zase ako MDA Vario II

Perfektnú recenziu priniesol napríklad český server mobilmania.cz či domáci mobil.sk . Medzi najzaujímavejšie vlatnosti môžeme zaradiť QWERTY klávesnicu, dotykový displej, pomerne veľké množstvo funkčnýchch kláves, MiniUSB konektor, 2 Mpx fotoaparát a operačný systém Windows Mobile 5 Phone Edition. Nechýba podpora komunikácie cez GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Wi-Fi, Bluetooth a IrDA. Srdcom zariadenia je procesor Samsung 2442 pracujúci na 400 MHz. K dispozícii je 128 MB Flash ROM, 64 MB SDRAM a možnosť použitia pamäťovej karty typu microSD. Prvé a premna najväčšie sklamanie je v displeji. Ten bohužiaľ zvláda maximálne QVGA čo je 240 × 320 bodu a 65 tisíc farieb. Rozmery HTC TyTN sú 113 × 58 × 22 milimetra a váha necelých 180 gramov.

Zariadenie má určite viac plusov ako mínusov, plusy sú jasne už zo samotnej technickej špecifikácie. Ak nepočítam malé rozlíšenie displeja medzi mínusy patrí aj použitie nie príliš rozšíreného typu pamäťových kariet microSD. Možno nikomu bude chýbať integrované GPS, ja to za až takú veľkú absenciu nepovažujem. Cena u Orange je 12 990 res. 14 990 korún a u T-Mobile tak isto. Cena nedotovaného zariadenia je asi 23 tisíc. Bolo by fajn ak by zariadenie ostalo v ponuke oboch našich operátorov ešte počas Vianoc, no a ak by sa cena upravila o dve tisícky smerom dole môže sa sním Ježiško zastaviť aj u mňa.