Dnes vyšiel takmer presne po roku od uverejnenia verzie 1.0 pomerne dlho očakávaný webový prehliadač Firefox v stabilnej verzii 1.5, tu nájdete popis hlavných zmien . Osobne som upgradoval z verzie 1.0.7. Takže prinášam niekoľko postrehov. Zatiaľ je dostupná anglická verzia (česká v pravdepodobne v priebehu ďalšieho týždňa) pre všetky tri hlavné operačné systémy – Linux, Windows aj Mac OS. Na priebehu inštalácie sa nič nezmenilo. Firefox 1.5 som inštaloval zatiaľ len na systéme Windows 2000 bez administrátorských práv. Pokiaľ používate Linux môžete si pár dní až týždňov počkať na balíček práve pre vašu distribúciu alebo inštalovať z bináriek. Taktiež je možné stiahnuť balíček, ktorý sa neinštaluje ale stačí ho len rozbaliť napr. do domovského adresára a začať používať. Ani počas prvého spúšťania nepostrehnete žiadne zmeny. Tie sa dajú nájsť až pri drobnohľade. Keďže som nespúšťal novú "čistú" inštaláciu ale inštaloval na staršiu verziu všetky hlavné nastavenia, záložky a pod. zostali zachované. Prvé čo ma zaujímalo bolo či sú všetky rozšírenia funkčné, nepoužívam ich zase toľko a našťastie všetky po kontrole a upgrade na novšie veryie boli plne funkčne. Horšie na tom boli už skiny ale to je skôr vada krasy a browsovanie to nijak neovplyvní.
No a teraz k zmenám ktoré si povšimne každý. Tlačidla dopredu a späť pracujú oveľa rýchlejšie. Zmena je naozaj citeľná a spôsobená tým, že okrem zdrojového kódu je v pamäti uchovávaný aj DOM strom. Novinkou je taktiež možnosť ľubovolného prehadzovania záložiek otvorených stránok jednoduchým pretiahnutím myši. Ak sa detailnejšie podriete do menu zistíte, že konfiguračné menu bolo taktiež pozmenené. Ikony boli z ľavej strany presunuté do vrchnej časti. Namiesto rozklikávacieho menu boli použité záložky, čo mi príde efektívnejšie. Firefox je naozaj populárny prehliadač a používajú ho nielen IT profesionáli ale aj úplne bežný užívatelia. Práve tí zabúdajú na jeho aktualizáciu, takže pribudla možnosť automatickej aktualizácie. Pri chybnom zobrazení alebo nenačítaní stránky na nás vyskočil dialóg. Ten bolo treba odkliknuť a väčšom množstve otvorených stránok v záložkách ste ani nezistil s ktorou stránkou sú problémy. Po novom je dialóg nahradený chybovým zobrazením v nenačítanom tabe. Teraz ma tak napadlo, že či je vyriešený problém, ktorý mi dosť často vadí. Ak otvárate nejakú adresu z externého zdroja (poštový či IM klient), ale myslím že sa mi to stávalo aj pri browsovaní priamo vo Firefoxe a vypadne spojenie tak sa URI neprenieslo do napr. novo otvoreného tabu, len sa zobrazil dialog. Tým prídete o URI a po obnovení spojenia nemôžete znova načítať stránku ktorú ste chceli otvoriť, prípadne ak bola len zle zadaná adresa nemohol som ju poopraviť. Počas doterajšieho testovania som sa stým ešte nestretol ale som zvedaví či je to lepšie poriešené.
Vo verzii 1.5 sme sa konečne dočkali podpory SVG, čo ma veľmi potešilo. Naopak sa mi zdá, že z Firefoxa sa stal ešte väčší požierač pamäte. Pravdepodobne je to spôsobené novým kešovanými stránok pri presune v pred a vzad medzi navštívenými stránkami. Firefox 1.5 prešiel pár pozitívnymi zmenami, ktoré na prvý pohľad ani niesu viditeľné. Aktuálnym trendom je stále bezpečnosť a tá by vďaka automatickej aktualizácii mala byť o niečo lepšia. Mne sa jednoznačne nový Firefox 1.5 pozdáva, ak aj vás zaujal – nech sa páči sťahovať môžete z ftp.mozilla.org