Vznik Pomodoro techniky je možné datovať na prelom 80. a 90. rokov minulého storočia. Dal ju dokopy talian menom Francesco Cirillo - vtedy študent – ktorý hľadal osobný systém vhodný na štúdium a sústredenie.
Ja osobne rád hovorím, že potreboval vyriešiť ako cez deň vydržať v škole, večer si užívať študentský život a popritom sa aj niečo naučiť. V každom prípade v roku 1992 boli spísané pravidlá Pomodoro Technique, ktoré sa odvtedy nijako zásadne nemenili.
Samotný Francesco zostal tomuto svojmu „vynálezu“ verný a v roku 1998 začal Pomodoro školiť. Najprv boli školenia pre jednotlivcov, o rok nato pribudlo školenie použitia techniky Pomodoro v tíme.
Rajčina
Čo to je Pomodoro, ako mi pomáha a ako začať som už spomínal. Teraz by som rád uviedol, prečo zrovna názov pomodoro. Ak máte pocit, že je to niečo z reštauračného prostredia nebudete ďaleko od pravdy. Pomodoro je totiž v taliančine rajčina. V tomto prípade ide o minútky, alebo ten naťahovací kuchynský časovač. Francesco Cirillo ho použil na odpočítavanie 25 minút. Takýto časovač vydáva zvuk pri odpočítavaní daného úseku a má aj výrazný signál na konci. No a v neposlednom rade to bola dobrá voľba aj z pohľadu marketingu: pekné logo, jeho rôzne variácie a aj názvy aplikácii.
Najsilnejšie stránky
O prednostiach Pomodoro techniky budem hovoriť aj v budúcnosti. Tento krát by som chcel vypichnúť aspoň tie najdôležitejšie ako čiastkové ciele, lepšie sústredenie a odhadovanie času. Sústredenie je asi jasná vec, nakoľko na krátky časový úsek s ktorým Pomodoro pracuje sa lepšie sústredí ako na niekoľko hodinové. Vďaka pravidelnosti takýchto krátkych úsekov zistíte, že časom dokážete lepšie odhadovať činnosti. No a nakoniec čiastkové ciele – myslím, že ak spravíte menej drobných úloh z veľkého projektu budete mať lepší pocit než z jednej veľkej úlohy do ktorej sa možno bojíte čo i len pustiť.
Otvorenosť
Čo sa mne na Pomodoro technike páči je je otvorenosť. Nemyslím len z pohľadu fungovania, že si túto time managemet metódu môžete ohnúť podľa seba napríklad čo sa týka dĺžky práce alebo prestávok, ale aj šírenia. Všetok dostupný materiál je zdarma na stiahnutie, tak isto kniha a krátky návod. Nemusíte vyhadzovať peniaze za drahé školenia alebo aplikácie. Francesco Cirillo vlastní len licenciu na názov Pomodoro Technique, jej logo a certifikáciu a školenia. Všetko ostatné sa už medzi ľudmi šíri samo bez nákladov na akúkoľvek reklamu.