Po DOS-om dlhú dobu kraľoval súborový manažér (file manager) Norton Commander, prišla éra Windows a tam hraje prím skvelý Total Commander (predtým pomenovaný Windows Commander). Po niečom podobnom podobnom zatúžili aj užívatelia prechádzajúci na Linux. Tu existuje konzolový Midnight Commander, ktorý toho vie naozaj veľa.
Pre prostredie GNOME môžete použiť Gnome-commander, ktorý sa teraz pokúsim troška predstaviť. Ešte by som rád spomenul, že pre KDE existuje taktiež file manager Krusader, ktorý sa mi zdá ešte prepracovanejší ako Gnome-commander, ale o tom snáď niekedy nabudúce.
Inštalovať môžete buď zo zdrojových kódov, alebo balíčkov (DEB, RPM, Gentoo ebuild aj Cygwin port), ktoré nájdeme napríklad na webe www.nongnu.org/gcmd alebo freshmeat.net. Ja som zvolil inštaláciu rpm balíčka pod systémom Fedora Core 3. Gnome-commander potom spustíme príkazom gnome-commander
. Pred nami sa zobrazia klasické dve okná (panely) na prácu zo súbormi, ktoré určite dobre poznáte.
Každý sme zvyknutý na určitý štýl práce zo súbormi. Väčšina klávesových skratiek má rovnaký význam aj v iných súborových manažéroch. Gnome-commander má čo doháňať v stabilite a podpore pluginov, ktoré sa pripravujú vo vyššej verzii. Taktiež odporúčam odskúšať aj spomenutý Krusader pre prostredie KDE, ktorý nájdete na serveri www.kde-apps.org.