Zasneženú Prahu som ešte nezažil, kúsok za Brnom to však vyzeralo tak, že čo nieje môže byť. Prvý ročník konferencie WebExpo si však pamätám aj vďaka príjemnej jeseni. Sneh v meste sa nakoniec nekonal, počasie za veľa nestálo. Bohužiaľ ubytovanie sa pretiahlo a spoj z centra na Zemědelskou univerzitu som o chlp nestihol takže prvý deň som stíhal len posledné prezentácie.
Hneď po príchode som natrafil na Braňa Ráca a spolu sme sa vybrali na XML v PHP 5, ktoré prezentoval Jiří Kosek. Tento pán je už doslova legendou v Čechách čo sa týka XML a PHP. Prezentácia bola zameraná na základne možnosti a nedostatky implemetácie XML v PHP. Po ňej nasledovala autogramiáda novej knihy, ktorú napísal. Vyšla v nakladateľstve Grada a má jednoduchý názov PHP a XML.
Zostal som v Developer Hall aj na ďalšiu prezentáciu – tú mal Juraj Michálek a niesla názov Když něco rozeberem, tak leda debuggerem. Mala skutočne grády, Juraj sa do toho totiž poriadne obul: bolo to nielen vtipné ale skutočne aj zaujímavé. Rozprával o ladení nielen PHP v Eclipse.
Keďže to bola posledná prezentácia v Developer Hall nasledoval presun do Auly. Tu som stihol ešte poslednú desať minutovku, ktorú mala Molly E. Holzschlag a jej prezentácia Desetiletí webových standardů. Napriek tomu, že som ju celú nezachytil bolo cítiť, že Molly si poslucháčov skutočne získala čo bolo cítiť v potlesku. Po prestávke vo všetkych ostatných miestnostiach skončili prednášky, návštevníci sa teda nahrnuli sem. V porovnaní s minulým rokom na záver bola tento krát skutočne hojná účasť. Na programe bola už len diskusia Silverlight vs. Flex+Air vs. JavaFX vs. HTML5+JS, ktorú moderoval Jakub Nešetřil. Jej účastníkmi boli Štěpán Bechynský, Tom Krcha, Molly E. Holzschlag a Štěpán Bechynský takže zástupcov tu mal Microsoft, Adobe, Opera a aj Sun. Diskusia to bola zaujímavá a občas dosť vtipná. Jasného víťaza a určite nemožno vybrať. Každý si stál za svojím a obhajoval svoje riešenie. A o to išlo.
K prvému dňu a tmu čo som videl nemám žiadne výhrady, bolo to zahrievanie pred sobotným celodenným maratónom. Nejaké statusy som sa snažil postovať na live blog, no v Aule nebol dostupný net. Čo ma milo prekvapilo bola neporovnateľne väčšia interakcia návštevníkov na Twitteri. Skutočne ľudia postovali vo veľkom – minulý rok bol tento kanál úplne mŕtvy. Samozrejme ľudí bolo viac, takmer každý mal nejaký smartphone, MacBook či netbook takže sa nieje čomu diviť.
Večer ešte prebiehal raut, no to som ja už unavený padol do postele.