Netflix je už celosvetová služba, oddnes je dostupná v 130 nových krajinách vrátane Slovenska či Českej republiky. Novinku priniesol na práve prebiehajúcom CES 2016 co-founder and chief executive Reed Hastings. A slovami o tom, že sa zrodila internetová TV sieť to ani nepreháňal.

Myslím, že Netflix netreba nejako predstavovať, ide o poskytovateľa obsahu – konkrétne filmov a seriálov za mesačný poplatok. Čiže niečo ako Spotify, ale pre video. Samotná firma má už neuveriteľných 18 rokov a minulý rok oznámila expandovanie aj na ďalšie trhy vrátane Slovenskej republiky. Čiže k pôvodným 40 krajinám teraz pribudlo ďalších 130.

Na webe netflix.com/sk, ktorý ešte stále nie je lokalizovaný je možné sa už teraz zaregistrovať. Prvý mesiac je zdarma. Mesačný poplatok začína na 8 euro, cez 10 až po 12. Balíčky sa odlišujú kvalitou streamu a počtom zariadení na ktorom sa súčasne dá Netlix sledovať. Čo sa týka samotných zariadení, tak okrem napríklad notebooku je to tablet, set-top box, herná konzola, smartphone či chytrá TV.

V Severnej Amerike tvorí traffic z Netflixu až jednu tretinu celkového objemu dát prenášaného cez internet. Aj keď je už u nás internet na tom relatívne dobre, tak by ma vôbec neprekvapilo, ak by ISP, ktorí majú svoje TV nejako začali siahať na FUP. Ale to je len taká predbežná úvaha. Chcem tým len povedať, že ide o obrovské množstvo dát. A dnes aj o obrovskú expanziu na ďalšie trhy. Preto je zaujímave aj technologicky ako Netflix funguje a škáľuje.

Ceny za Netflix

Je skvelým príkladom ako rozbiť monolitickú architektúru na microservices a škálovať tie časti infraštruktúry, ktoré to práve potrebujú. Okrem toho je Netflix pomerne veľkým „producentom“ open-source, inovátorom a príkladom v DevOps prístupe. Odporúčam sledovať aj technologický blog ak vás zaujímajú detaily.

Sú teda aktuálne titulky na domácich spravodajských weboch, že klasická TV je mŕtva? Aktuálne si to nemyslím. Ešte by som najprv rád spomenul, že tu boli nejaké experimenty s online požičovňami ako Voyo, prípadne HBO Go, no silno nedotiahnuté. Susedná Česká republika má ešte viac skúseností s online vysielaním kvôli projektom ako Stream, Plýtvak či DVTV. Nemyslím si, že by to boli veci, ktoré masívne odtiahli pozornosť, nakoľko len rozšírili ponuku existujúceho obsahu.

Netflix je videopožičovňa. A nejakú dobu aj tvorca obsahu. Na tento rok ho ešte pripravuje ešte viac. Ak máte radi nové seriály, nepotrebujete preň dabing ani titulky a nedočkavo ich ťaháte z pofidérnych zdrojov tak ste cielovka, ktorá si po tejto službe oblíže všetky prsty. Ak ale tie barličky v podobe titulkov potrebujete tak budete sklamaní. Verím, že raz budú, aj keď asi nie tak skoro, nakoľko treba povedať, že sú tu väčšie trhy s vyššou prioritou. No a v neposlednej rade je tu problém s autorským právom, distribúciou pre rôzne krajiny a pod. Príkladom môže byť napríklad House of cards, kde práva pre Európu chýbajú (btw dobrou správou ale je, že ich má napríklad Česká televize).

Než bude všetko a pre všetkých teda ešte nejakú dobu potrvá. Každopádne som rád, že sa už aj v tejto krajine mení zažité paradigma nie len v segmente hudobnej požičovne, či taxi služieb ale aj video obsahu. Traja králi priniesli teda tri dary – balíčky Basic, Standard a Premium. Netflix vitaj!