Odvážny nadpis, trocha futuristický, ale nie nereálny. Nie je žiadnych pochýb, že WordPress je kráľom medzi CMS. Informácie z jesene tohto roka vravia, že je na ňom prevádzkovaných až 25 percent všetkých webových stránok na svete.

WordPress nestagnuje, je tu ale už 13 rokov a odvtedy sa web posunul niekde inde. Môžeme sa hrať na konzervatívcov, čo odmietajú JavaScript-ové veci vo verzii 0.1, ale treba si dať ruku na srdce, že všetko sa posúva. WordPress sám o sebe je už priam triviálny na setup ako na zdielanom hostingu, alebo napríklad cez LAMP prostredie niekde na VPS.

Keď sme už pri tých novinách, tak netreba opomenúť PHP 7, ktoré je tak čerstvé, že sa z neho dými. Ale, ak používate kopec pluginov tak si asi ešte hodnú chvíľu počkáte na možnosť upgrade. A pritom až o polovicu lepší výkon je tak veľké lákadlo.

Spomínal som LAMP setup, no ak ide o náročnejší web tak buď to drhne na databáze alebo PHP. Je možné si pomáhať barličkami ako Varnish, NGINX, Memcache, Redis, HHVM. No stále to budú len barličky. To si silno uvedomujú aj v Automattic.

Bolo veľmi milým prekvapením, keď bolo predstavené Calypso na Wordpress.com. Ide o administračné rozhranie, ciže niečo ako /wp-admin. Rozdiel je ale v tom, že nejde o kombináciu PHP a JavaScriptu v browseri, ale o React a Node.js. Čiže pre jeho beh potrebujete mať k dispozícii Node.js na strane servera, čo pri LAMP stacku nebude taká brnkačka čo sa týka napríklad spomínaných zdieľaných hostingov. Myslím, že nemusím spomínať, že odozva takéhoto rozhrania je niekde úplne inde. Ak nemáte Node.js k dispozícii, tak cez Jetpack je možné sa pripojiť na vlastnú inštaláciu.

Calypso je projekt na voľné stiahnutie, nie je nutné po ňom siahať okamžite. Ale ako som na začiatku spomínal ten futurizmus, tak myslím, že zároveň udal možný trend smerovania celého projektu. Ak bude vysoká adopcia Calypso na self hosted riešeniach bude super výhodné začať upravovať aj core, pluginy, šablóny. Netvrdím, že to bude o rok či dva, ale myslím, že to je dlhodobý plán kam sa bude WordPress uberať. Predsa len ekosystém nabalený na túto platformu sa nedá zmeniť zo dňa na deň. Bude to znieť ako klišé, ale som zvedavý kam bude WordPress smerovať.